10 راه نجات برای موفقیت عکاسان حرفه ای سال 2019

یک سال دیگر به تجربیات عکاسی شما اضافه شده و به تازگی وارد سال جدیدی شده اید ! شکی نیست که در سال جدید رقابت در این حیطه هنری ، نفس گیر تر از قبل خواهد شد . اگر میخواهید عکاسی در سال 2019 را پر قدرت و کم خطا آغاز کنید از این 10 قدم غافل نمانید دوری کنید !

 

مطمئن باشید که شما میتوانید!

 

افراد خلاق معمولاً با مشکلاتی مثل سندرم ایمپاستر و کمبود اعتماد به نفس مواجهند، به گونه‌ای که نمی‌توانند موفقیت‌هایشان را در حرفه عکاسی بپذیرند. ما دائماً از خود می‌پرسیم که آیا به اندازه‌ی کافی خوب هستیم یا نه، و در مورد اینکه ایده‌های بزرگمان به واقعیت تبدیل نشوند نگرانیم. خلق چیزی از هیچ، کار سختیست و شریک کردن آثارمان با جهان رعب‌آور است. مغزمان تلاش می‌کند تا ما را از ضربه‌های روحی احتمالی محافظت کند، ضربه‌هایی که از تمسخر دیگران و پذیرفته نشدن آثارمان می‌خوریم.

 

ولی وقت آن رسیده که با ترس‌هایمان روبرو شویم و این مکانیسم دفاعی طبیعی بدن را نادیده بگیریم. تردید را به دست فراموشی بسپارید. چرا وارد حرفه عکاسی شدید؟ هر زمان که ترس و تردید شما را از جلو رفتن بازدارد، یک قدم از هدف نهایی و تحقق استعدادهایتان دور می‌شوید. با جسارت یا درون‌نگری راه خود را باز کنید و از سد تردید عبور نمایید، تا آثاری که همیشه می‌خواستید را خلق کنید. این دوربین را سرنوشت در دستان شما قرار داده، پس تردید به دلتان راه ندهید و جلو بروید.

 

قیاس های مخرب ممنوع

 

در فرهنگی که با تشبیه و قیاس عجین شده، مقایسه نکردن کار دشواریست. چطور می‌توان روزی ده‌ها مرتبه به آثار اساتید و بزرگان حرفه عکاسی نگاه کنیم و بعد دستاوردهای خودمان را زیر سؤال نبریم؟ شاید عکس‌های شما به صداقت آثار لیندبرگ، به جذابیت عکس‌ های سیروتا و به رنگارنگی آثار وودمن نرسد و به اندازه‌ی عکس‌های کوتاک عاشقانه نباشد، ولی شما خودتان هستید؛ نیازی نیست که شبیه آنها باشید.

 

تنها خودتان می‌توانید ندای درونتان را به جهانیان برسانید، اما اگر ساکت بمانید و به‌خاطر آثار دیگران خودتان را محدود کنید، هیچوقت آن عکاسی که می‌خواستید نمی‌شوید و صدایتان گم می‌شود. بگذارید عکاسان دیگر، ممکن کردن ناممکن‌ها را به شما یادآوری کنند؛ از آنها الهام بگیرید و مقایسه را رها کنید. در مورد آثار خود نگران نباشید و هر آنچه دوست دارید را خلق کنید.

 

روی جذب مشتری تمرکز کنید

 

طبیعیست که عکاس‌ها هم دوست دارند دور هم جمع شده و در مورد کارشان با یکدیگر صحبت کنند. این گفتگوها احساس تنهایی را از بین می‌برد. تأیید و تحسین شدن از سوی همکاران و به‌ویژه عکاسان برجسته هم حس خوبی دارد. اما مشکل زمانی ایجاد می‌شود که به‌جای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه، وقت خود را با عکاسان بگذرانید و به دنبال آنها باشید؛ به‌جای معرفی خود به مشتریان از طریق وب‌سایت شخصی، زمان زیادی را صرف وبلاگ تخصصی آموزش حرفه عکاسی کنید؛ به‌جای بیرون رفتن و جذب مشتری، به فعالیت در گروه‌های مربوط به حرفه عکاسی و شبکه‌های اجتماعی مشغول شوید؛ یا به‌جای شبکه‌سازی با مشتریان به مرور راهنماها و بررسی‌ها بپردازید.

 

همه‌ی این کارها ارزشمندند، اما فقط در صورتی که بخواهید از آموزش دیگر عکاسان کسب درآمد کنید. حضور در جامعه عکاسی بخش مهمی از فرایند خلق آثار بزرگ را تشکیل می‌دهد، اما برای حرفه عکاسی تجاری باید به مشتریان نهایی توجه ویژه داشته باشید، یعنی همان‌ها که قرار است شما را به درآمد برسانند.

 

 

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c7cbef5a2bbe - 10 راه نجات برای موفقیت عکاسان حرفه ای سال 2019

 

همیشه حق با مشتری است

 

وظیفه‌ی عروس نیست که محل خوبی را برای عکاسی انتخاب کند. مادر خانواده نمی‌داند پنج دقیقه دیر کردن در زمان غروب به‌معنای از دست دادن تمام طیف‌های زیبای خورشید است. مشتریان شما عکاس نیستند؛ به‌همین دلیل شما را استخدام کرده‌اند. بله، گاهی اوقات خیلی روی اعصاب شما می‌روند و کارتان را سخت می‌کنند، ولی شما برای همین‌ها پول می‌گیرید و باید به‌معنای کامل حرفه‌ای باشید. اگر سال ۲۰۱۸ را به گلایه از مشتریان گذرانده‌اید، وقتش رسیده که خودتان را جمع‌وجور کرده و مسئولیت کار را بر عهده بگیرید، چون فقط در این صورت شرایط تغییر می‌کند.

 

اگر مشتری را سرزنش کنید، هیچوقت به فکرتان نمی‌رسد که چه کارهایی را برای جبران مشکلات می‌توان انجام داد. باید خارج از چارچوب فکر کنید و راهکارهای ممکن با لنزها و تنظیمات مختلف را متصور شوید، یا اینکه با چه زاویه‌ای اجزای مزاحم را از کادر دوربین حذف کنید. نمی‌خواهم بگویم مشتریان هیچ‌گاه اشتباه نمی‌کنند، فقط قبول کنید که شما نمی‌توانید آنها را تغییر دهید، پس بهتر است مسئولیت هر مشکلی را خودتان بر عهده بگیرید. این تنها راه ایجاد تغییرات مثبت و کسب نتیجه مطلوب برای جلب رضایت مشتری است.

 

پر تکاپو باشید 

 

همه ما می‌دانیم که یک‌جا نشستن و بی‌تحرکی فوق‌العاده مضر است و عکاس‌ها زمان بسیار زیادی را روی صندلی و روبروی کامپیوتر می‌نشینند. ویرایش عکس‌ها، پاسخ دادن به ایمیل‌ها، ساختن آلبوم‌ها، تبلیغات، سفارش چاپ، حساب دخل و خرج، و میلیون‌ها کار دیگر را باید همیشه پای کامپیوتر انجام دهیم و با این کار، سلامت خودمان را به خطر می‌اندازیم. همیشه تایمری را تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند تحرک داشته باشید، یا از میزهای ایستاده استفاده کنید (با استفاده از میزهای ایستاده درد عضلات گردن و شانه‌ها به‌طور کامل از بین می‌رود).

 

باید نشستن دائم را متوقف کرده و بدنتان را حرکت دهید. یک‌ساعت باشگاه رفتن در روز به اندازه‌ی کافی مؤثر نیست، بلکه باید تحرک را در طول روز تقسیم کنید. با این کار نه‌تنها در برابر مشکلات متعددی نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی و عضلانی-اسکلتی ایمن می‌شوید، بلکه گردش خون و ترشح هورمون‌ها در بدن هم منظم‌تر خواهد شد و در نهایت فرد خوشحال‌تری خواهید بود.

 

اول از همه به فکر سیستم‌ها باشید

 

اگر هیچ‌وقت زمان کافی را صرف تدارک سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای انجام فعالیت‌های کاری نکرده‌اید، حالا زمان این کار رسیده است. وقتی سیستم‌ها را در محل کار مستقر کنید، همه‌ی کارها را برای تمام مشتریان به شیوه‌ای یکسان انجام می‌دهید. بدین ترتیب تمامی مشتریان شما خدمات یکسانی را در زمان یکسان دریافت خواهند کرد. اگر به هر دلیل قادر به انجام کار نبودید، فرد دیگری می‌تواند جای شما از همین سیستم استفاده کرده و روال کار را به‌راحتی مانند شما به اجرا درآورد تا مشتریان با همان استاندارد شما روبرو شوند.

 

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c7cbef94ede3 - 10 راه نجات برای موفقیت عکاسان حرفه ای سال 2019

 

برپایی سیستم‌های کامل به شما اجازه‌ی برون‌سپاری را هم می‌دهد. با این کار برای اجرای هر پروژه نیازی به فکر کردن دوباره ندارید، حواستان پرت نمی‌شود و کارها نیمه‌کاره نمی‌مانند. همچنین می‌توانید کارآیی سیستم را محک بزنید تا در صورت نیاز، تجهیزات را ارتقاء دهید. البته این شیوه برای تمام عکاس‌ها جواب نمی‌دهد، چون بعضی‌ها یک کسب‌وکار را اداره می‌کنند و بعضی دیگر با مقاصد دیگری به حرفه عکاسی مشغول‌اند. با این حال سعی کنید تا جای ممکن به فرایندهای کاری خود نظم و انتظام ببخشید.

 

سعی کنید با معیار خود به موفقیت برسید 

 

هرکدام از ما دلایل متفاوتی برای عکاس شدن داریم؛ بعضی‌ها به عکاسی از چهره‌های مشهور علاقه دارند و برخی به خلق آثار مفهومی. بعضی‌ها می‌خواهند مناظر طبیعی را قبل از نابودی به ثبت برسانند و بعضی دیگر هم به ثبت خاطرات ارزشمند مشغول‌اند. درست مانند هدف‌مان از حرفه عکاسی ، معیارهای موفقیت ما هم با یکدیگر تفاوت دارند. اگر کسب‌وکار پاره‌وقتی را برای درآمد اضافه برپا کرده‌اید، معیار موفقیت شما با کسی که می‌خواهد صدها میلیون تومان در سال درآمد داشته باشد، فرق می‌کند.

 

بهترین روش برای سلب آرامش از زندگی، این است که اهداف دیگران را ملاک موفقیت خودتان در نظر بگیرید. موفقیت را برای خود معنا کنید و دیگران را نادیده بگیرید. تعداد فالوورهای دیگران در اینستاگرام به موفقیت شما ارتباطی ندارد. نیازی نیست مانند عکاس‌های مشهور، گروه طرفداری داشته باشید یا درآمد هنگفتی کسب کنید. شما با آنها تفاوت دارید، و دلایل شما برای عکاس شدن هم با آنها متفاوت است، پس نیازی نیست موفقیت خودتان را با استانداردهای آنها بسنجید. حتی اگر به آمال و آرزوهای آنها برسید باز هم احساس موفقیت نخواهید کرد، چون این‌ها اهداف شما نبودند و هیچ‌گاه برای شما اهمیت نداشتند.

 

خلاقیت و دیگر هیچ !

 

تقلید یکی از بهترین روش‌ها برای آموختن است، چون به شما کمک می‌کند روش‌های مختلف را تست کنید و متوجه شوید که کدام‌یک برای شما مناسب است. تقلید سبک‌های منحصربه‌فرد و معروف حتی می‌تواند شما را به درآمد زیادی برساند. با این حال اگر از این مرحله فراتر نروید و تکنیک‌های مختلف عکاسی را با سبک خودتان تطبیق ندهید، همواره یک مقلد باقی خواهید ماند. توسعه سبک هنری خاص کار دشواریست و به شجاعت و آسیب‌پذیری و تحمل شکست‌های متعدد نیاز دارد، ولی اگر به نتیجه برسید، خودتان را آن‌گونه که می‌خواهید به جهانیان می‌شناسانید. اگر فقط برای کسب درآمد عکاسی می‌کنید و از تقلید سبک کاری دیگران به نفع مشتری هراسی ندارید، می‌توانید این قسمت را نادیده بگیرید. با این حال اگر می‌خواهید عکاسی صاحب سبک باشید و از دریچه‌ی لنزتان دنیا را به شیوه‌ای خاص به تصویر بکشید، تقلید را رها کنید و صدای خودتان باشید.

 

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c7cbefd0b020 - 10 راه نجات برای موفقیت عکاسان حرفه ای سال 2019

 

همیشه نیاز به بروزرسانی اطلاعات دارید

 

همه می‌دانیم که لامپ‌های استروب، نور طبیعی، عکاسی جلوی پرده‌های مخصوص و استفاده از نورسنج بسیار لذت‌بخش است و عکاسی در این شرایط حس خوبی به شما می‌دهد، اما اگر از این حاشیه امن بیرون نروید و به دنبال یادگیری نباشید، هیچ‌گاه نمی‌توانید پیشرفت کنید و در همین جایی که هستید، باقی می‌مانید. شما را نمی‌دانم، ولی من به‌عنوان یک عکاس هیچوقت نمی‌خواهم در جا بزنم. می‌خواهم هر آنچه هست را یاد بگیرم و روش استفاده از تمامی ابزارها را بدانم. شاید شما بهترین عکس‌ها را در نور طبیعی بگیرید، ولی بهتر است استفاده از فلاش‌های مختلف را نیز تمرین کنید. از طرفی شاید با تجهیزات استودیویی عکس‌های فوق‌العاده‌ای ثبت کنید، اما باید تفکر خلاق را در خود پرورش داده و خودتان را برای عکاسی در شرایط کاملاً طبیعی و بدون تجهیزات اضافه نیز آماده نمایید. هیچگاه تصور نکنید که به اوج نقطه‌ی اوج در حرفه عکاسی رسیده‌اید، و همیشه در حال یادگیری باشید.
(برای آشنایی با تجهیزات عکاسی اینجا را کلیک کنید)

 

 

تغییر ایجاد کنید

 

حاشیه‌ی امن، جای دلچسبی است ولی در آنجا از رشد خبری نیست. نیازی نیست که سبک کاری خود را از اساس تغییر بدهید، به‌ویژه اگر مشتریان شما با کارهایتان آشنا هستند، ولی گاهی اوقات از چارچوب‌های قبلی بیرون بروید و چیزهای جدید را دنبال کنید. اگر به عکاسی از مدل‌ ها عادت دارید، افراد عادی و رهگذران را هم امتحان کنید. هر حوزه‌ای که تاکنون به آن قدم نگذاشته‌اید را در سال جدید بیازمایید. در این راه حتماً چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرید، به سطحی تازه می‌رسید و عاشق کارهای جدید می‌شوید. زندگی کوتاه‌تر از آن است که عادات قدیمی را ادامه دهید، پس در سال جدید تجربیات تازه‌ای را به کوله‌بار خود اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید