17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

گمان می کنم قیمت های سرسام آور لنز و دوربین که به نوسانات بازار چند ماه اخیر بی ربط هم نیست ، دلیل قانع کننده برای ضرورت یادگیری نکات مهم در نگهداری این تجهیزات باشد !اگر به تازگی لنز یا دوربین DSLR تهیه کرده اید ، حتما دلتان می خواهد از این ابزار گران قیمت بیشترین عمر و بازده را دریافت کنید به طوری که به این زودی ها شما را در غم خرید مجدد تنها نگذارند !

اگر عکاس حرفه ای هستید برخی از نکات زیر برایتان غریبه نخواهند بود و قطعا آنها را به صورت روزمره پیاده می کنید اما اگر مبتدی باشید مطمئنا اغلب این نکات حتی به گوشتان هم نخورده است .
1- دفترچه راهنمای دوربین خود را بخوانید

این نکته نه در مورد دوربین و لنز ، بلکه در مورد تمام قطعات الکترونیکی صدق می کند . با آنکه اغلب ما از این گنجینه ارزشمند با غفلت عبور می کنیم اما حقیقت این است که این دفترچه کوچک پر از اطلاعات ناب و ارزشمند می باشد . تمام اخطار ها ، ضرورت ها ، باید ها و نباید ها در این دفترچه قید می شود .
حتی گاها افزایش طول عمر باتری و مقابله با صدمات احتمالی نیز جزو نکات ارزشمند این دفترچه پیدا می شود .
2-دوربین خود را از دماهای بالا دور کنید

به این نکته دقت کنید ؛ دوربین و حرارت اصلا میانه خوبی با یکدیگر ندارند ! بدنه پلاستیکی دوربین ها در مواجهه با حرارت غیر عادی به سرعت واکنش نشان داده و جلوی چشمتان آب می شوند ! برای درک عمق این فاجعه ،مقاله “آیا عکاسی از خورشیدگرفتگی به دوربین صدمه می زند ؟” را بخوانید تا متوجه می شوید که این مورد شوخی بردار نیست !
3- بند دوربین به هیچ وجه تزیینی نیست

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65cc7cd4 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

اگر تا به حال با سقوط دوربین از دستتان روبرو نشده اید ، قطعا خیلی خوش شانس بوده اید . اگر نمیخواهید یک ابزار چند ده میلیونی جلوی چشمانتان پودر شود ، بند دوربین خود را دست کم نگیرید ! در صورت سقوط دوربین خوش بینانه ترین پیشبینی این است که دوربین شما چنان صدمات جدی ببینید که دخلش به خرجش نیارزد و باز هم شمایید یک هزینه هنگفت برای تعمیرات که با یک بند ساده قابل جلوگیری بود !
4- مقاوم در برابر آب (Water resistant) و ضد آب (Waterproof) دو مفهوم متفاوتند

درک تفاوت این دو عبارت کمی سواد ادبی می خواهد و بس ! ممکن است دوربین شما در مقابل چند قطره باران و عوامل محیطی این چنین مقاوم باشد اما این بدان معنا نیست که شما دوربین بیچاره را داخل آب فرو ببرید و با خیال راحت عکاسی کنید !
مقاومت در برابر عوامل محیطی مثل باران یعنی مقاوم در برابر آب و دوربین مخصوص عکاسی از زیر آب یعنی ضد آب ! این دو هیچ اشتراکی با هم ندارند . هرچند برخی از عکاسان حرفه ای معتقدند ” چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی!” بهتر است با دوربین های مقاوم در برابر آب کمی با احتیاط بیشتری برخورد کنید .
بقول معروف کار از محکم کاری عیب نمی کند . اگر دوربینتان خیس شد ، همان لحظه آن را خشک کنید .

امکان دارد دوربین شما از همه جهت در برابر آب و هوا مقاوم باشد، اما اگر برای کارکرد داخل آب ساخته نشده باشد «ضد آب» نخواهد بود.
5- استفاده از Battery Grip و مفصل اتصال سه پایه به دوربین توصیه می شود

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65cd75d3 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

این اجزا ادامه ی همان کار از محکم کاری عیب نمی کند می باشد . استفاده از این اجزا احتمال صدمه به اجزای اصلی و پر هزینه را کاهش می دهد .
6- تغییر دما را کنترل کنید

دوربین ها واکنش خوبی به تغییرات دمای ناگهانی نشان نمی دهند و گاها این واکنش بد ، چند میلیونی برای شما آب میخورد . اگر در یک محیط سردسیر عکاسی می کنید ، برای ورود به یک مکان گرم دوربین خود را عایق کنید . یعنی در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و داخل آن را پر از هوا کرده و در آن را محکم ببندید . این عمل از صدمات احتمالی به به اجزای داخلی و خارجی جلوگیری می کند .

می توانید بعد از یک ساعت بدون نگرانی دوربین را از عایق خارج کنید
7- تجربه نشان می دهد که استفاده از فیلتر UV بد نیست

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65ce17c2 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

در مورد استفاده از فیلتر یو وی ، نظرات بسیار است اما بازهم کار از محکم کاری عیب نمی کند . اغلب عکاسان معتقدند ضرورتی برای استفاده از این فیلتر وجود ندارد اما در مقابل تعداد زیادی این فیلتر را مفید میدانند .
برای کسب اطلاعات دقیق تر به مقاله “آیا استفاده از فیلتر UV ضروری است؟” مراجعه کنید
8- همزمان با وزش باد لنز دوربین را تعویض نکنید

به ظاهر ساده ی گرد و غبار نگاه نکنید ؛ همین ذرات ریز ، دشمن دوربین ها می باشند . اینکه چه زمانی لنز دوربینتان را عوض کنید کاملا به خودتان مربوط است اما اگر همزمان با وزش باد لنز را تعویض کنید ، راه را برای ورود گرد و غبار به سنسور و اجزای داخلی حساس دوربین باز کرده اید تا به مرور از عمر و کیفیت عکاسی آن کم شود .
یکی از مکان هایی که تعویض لنز در آن حکم سم برای دوربین را دارد ساحل است ! که متاسفانه اغل اوقات هم باد دارد هم تا دلتان بخواهد گرد و ریز ذرات ! تعویض لنز در ساحل به شدت دوربین را در خطر می اندازد .
9- تعویض لنز دوربین را در نزدیکی کیف دوربین انجام دهید

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65ceb1d7 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

امکان سقوط اجزای دوربین از دست شما همیشه وجود دارد . بهتر است همه اجزا را روی یک میز گذاشته و آنها را تعویض کنید . تعویض قطعات به صورت ایستاده بسیار خطرناک است و ممکن هزینه های گزافی به گردن شما بیاندازد.

10- در حالت Live View دوربین به صورت طولانی مدت رو به خورشید نگیرید

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65d02450 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

در حالیکه استفاده از نمای زنده یا همان Live View برای عکاسی رو به خورشید برای چشمان شما آسیب کمتری دارد اما این ممکن است انجام این کار برای مدت طولانیدوربین شما را تخریب کند . دوربین برای عکاسان حکم چشم سوم را دارد ، همان طور که نور مستقیم خورشید برای چشم مضر است، برای دوربین هم می تواند مضر باشد.

دوربین های DSLR، در مقابل سنسور آینه ای وجود دارد که تصویر را به نمایاب یا Visor ارسال می کند و از برخورد مستقیم نور به سنسور تا لحظه ای که می خواهید شاتر را بفشارید، جلوگیری می کند.

اما حالت Live View کمی متفاوت است، دراین حالت آینه جلوی سنسور بالا رفته و به طور همزمان پرده مقابل سنسور نیز کنار می رود تا نور به طور مستقیم به سنسور برخورد کند و برای عکاس در داخل LCD نمایش داده شود.

این حالت ، اگر به صورت طولانی مدت استفاده شود ریسک صدمات احتمالی را بالا برده و حتی دیده شده گاها این پرده ها در اثر حرارت تابشی خورشید ذوب شده اند . بهترین کار این است که سریعا عکس خود را بگیرید .

اندازه لنز تاثیر مستقیمی روی صدمات ناشی از استفاده از این حالت ایفا می کند . هرچه لنز بزرگتر ، تاثر حرارت آن بالاتر رفته و احتمال تخریب آن افازیش می یابد
11- لنز را از دوربین روشن برندارید

عجله کار شیطان است ! برخی از عکاسان اصطلاحا برای صرفه جویی در زمان ، قبل از خاموش کردن دوربین اقدام به تعویض لنز می نمایند که توصیه می کنیم هرگز این اشتباه را ادامه ندهید . این توصیه در دفترچه راهنمای دوربین هم قید شده و تفسیر قانع کننده ای دارد .
دوربین روشم یعنی سنسور آماده به عکاسی ! در ادامه تعویض لنز دوربین روشن یعنی افزایش احتمال نفوذ گرد و غبار به سنسور و دردسر هایی که خودتان میدانید و نیاز به توضیح نیست .

12-بهتر است دوربین به مدت طولانی در دوربین بلا استفاده باقی نماند .

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65d0cf04 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

ممکن است تجربه ی مشابه در قطعات الکترونیکی دیگر داشته باشید . مثلا باتری را داخل دستگاه قرار داده و چندماهی به آن سر نمیزنیم اما بعد از مدتی ، خواهید دید که یا باتری دچار فساد شده و دستگاه را خراب کرده است ، یا در خوشبینانه ترین حالت باتری کارایی و شارژدهی قبل را ندارد .

13- از تجهیزات عکاسی را داخل کیف دوربین نگه دارید

قطعا استراتژی تولید کیف برای دوربین و قطعاتش ، تنها جنبه زیبایی نداشته . جنبه مهم آن ایمنی تجهیزات می باشد که عموما عکاسان از آن غافل اند .
14 – کیف دوربین را هرگز توشه نکنید!

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65d1f075 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

اگر مسافرتی با هواپیما در پیش دارید ، هرگز کیف دوربین و لنز را توشه نکنید . بهتر است از یک کیف جمع و جورتر استفاده کنید تا بتوانید آن را کنار خودتان نگه دارید و از صدمات احتمالی جلوگیری کنید
15- حواستان به تمیز کردن دوربین باشد

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65d325ef – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

اگر از دوربینتان زیاد کار نمیکشید ، بهتر است آنرا در برهه های زمانی معین تمیز کنید تا عمر آن افزایش یابد. مکنده های دستی ابزار های کاربردی و مفیدی برای تمیز کردن اطراف دکمه ها و Visor دوربین می باشند . برای تمیز کردن ال سی دی از دستمال های ماکروفیبر استفاده کنید اما استفاده از مکنده قبل از دستمال ، کار شما را ساده تر خواهد کرد .

اگر عکاس حرفه ای یا نیمه حرفه ای نیستید که از دوربین خود به شدت کار می کشند، باید به دوربین خود برسید و هر چند وقت یک بار آن را تمیز کنید. اگر دوربین خود را به صورت مکرر تمیز کنید عمر آن را بیشتر کرده اید.

محل اتصالات الکتریکی از آن قسمت هایی است که عموما برای تمیزکاری ها فراموش می شود . کثیف شدن این بخش ها مشکلات ارتباطی را برای شما ایجاد خواهند کرد . علاوه بر این ، تمیز کردن قسمت های طلایی رنگ زیر باتری دوربین که وظیفه ارتباطی باتری با دوربین را بر دوش می کشد از اهمیت بالایی برخوردار است .
16- کیف دوربین هم نیاز به نظافت دارد

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65d44317 – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

هرچند دوربین و لنز را تمیز کنید ، اما در صورتی که کیف ان کثیف باشد هر چه رشته باشید پنبه می شود . حواستان باشد اگر کیف و دوربین را به ساحل بردید بلافاصله آن را تمیز کنید .
بهترین فاصله زمانی بین هر نظافت کیف دوربین ماهی یکبار است البته به نوع استفاده و شرایطی که از دوربین استفاده می کنید بستگی دارد . اگر جزو عکاسانی هستید که مسیرتان زیاد به طبیعت میخورد ، بهتر است درب کیف را ببندید تا گرد و غبار کمتری داخل آن نفوذ کند . بهر حال در مسیر برگشتتان مجبورید دوربین را داخل کیف بگذارید و اگر کیف خیلی کثیف شده باشد در همین فاصله کم به دوربین شما صدمه خواهد زد .

17- نرم افزار دوربین (Firmware) نیاز به آپدیت دارد

-%da%af%d9%88%d9%86%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86 5c32b65d508fb – 17 ترفند مهم برای افزایش عمر و بازده لنز و دوربین

عموما کمپانی های سازنده دوربین های DSLR در دوره های زمانی یکسان ، نرم افزار های دوربین را تحت عنوان Firmware آپدیت می کنند، اغلب بدین صورت است که بعد از رونمایی از مدل جدید ، آپدیت نرم افزار مدل قدیمی نیز تولید می شود . آپدیت دوربین به جهت رفع ایرادات قبلی و افزودن قابلیت های جدید انجام میگیرد.

برای اطلاع از این گونه اخبار ، به وب سایت کمپانی سازنده دوربین سر بزنید و در رابطه با آخرین نسخه نرم افزار دوربین خود تحقیقات به عمل آورید. اگر در مورد آپدیت نرم افزاری مشکل یا سوالی داشتید دفترچه راهنما و خود سایت بهترین مرجع برای رفع سوالات احتمالی خواهد بود .

بهتر است چند روز صبر کنید و سپس اقدام به آپدیت Firmware نمایید تا اگر اشکال یا ایرادی داشت ، تا قبل از بروزرسانی شما اصلاح شود تا شما دچار مشکل یا اتلاف وقت نشوید .

دیدگاهتان را بنویسید