4 گام برای شروع حرفه‌ای عکاسی

شروع حرفه‌ای عکاسی همانند بسیاری دیگر از شغل‌‌ها اگر بدون برنامه‌ ریزی باشد ریسک‌های بسیاری را به همراه دارد. قبل از اینکه برای راه اندازی کسب و کار خود در عکاسی اقدام کنید ابتدا نیاز است تا برخی از کارها را از قبل انجام دهید و برای آن‌ها زمان بگذارید و بدون برنامه کارتان را شروع نکنید. چطور می‌توانید از کاری که عاشقش هستید درآمد کسب کنید؟! در ادامه همراه ما باشید تا این ۴ مرحله را با هم بررسی کنیم.

این روزها عکاسی و ویدیوگرافی بیش از هر حرفه دیگری همه‌ گیر شده‌‌اند و علاقه مندان بسیاری سراغ این کار می‌روند، از طرفی دوربین‌های عکاسی روز به روز سریعتر، قوی‌تر و با کیفیت‌تر می‌شوند. لازم به ذکر است دوربین‌هایی که برای تلفن‌های همراه شما در نظر گرفته شده‌اند هم قابلیت‌های قابل توجه‌ای دارند که گاهی شما را از به همراه داشتن دوربین‌های Dslrهای حرفه‌ای بی نیاز می‌کنند. از طرفی شبکه‌های مجازی هر روز گسترش پیدا می‌کنند و دنیای مجازی باعث شده که همه بتوانند آثار خود را با مخاطبان بسیاری به راحتی با اشتراک بگذارند و به حجم زیادی از عکس‌ها و ویدیوها فقط با یک کلیک دسترسی داشته باشند.

افراد خلاق بسیاری دست به کار شده‌اند و در این حوزه مشغول به کار هستند و با تولید محتوای بصری جذاب و برنامه ریزی شده به کار خود ادامه می‌دهند. همچنین به دلیل طیف وسیع شاخه‌ها و ژانرهای موجود در این حرفه هر کس می‌تواند به راحتی دنبال هر آنچه که دوست دارد برود.

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 1520390138845 fd2d229dd553 - 4 گام برای شروع حرفه‌ای عکاسی

مانند هر کار جدید برای شروع این کار هم ریسک‌های بسیاری وجود دارد، سبک‌های مختلف عکاسی، انواع مختلف لنز‌ها و دوربین‌ها که نیاز است بشناسید و شاید این حجم زیاد اطلاعات شما را کمی بترساند، نگران نباشید فقط کافی است با فکر جلو بروید و از مسیر خارج نشوید.

 

۱. نکات پایه در عکاسی را بیاموزید

برای اینکه بتوانید در این رشته موفق باشید بهترین نقطه برای شروع این است که اساس و پایه را به طور تئوری یاد بگیرید. شاید کمی این قسمت وقت گیر به نظر برسد، همچنین بیشتر افراد از این قسمت صرف نظر می‌کنند و مستقیم سراغ خرید لوازم و تجهیزات می‌روند، بدون اینکه هیچ پیش زمینه‌ و اطلاعاتی از کاربرد آن‌ها داشته باشند. پس برای شروع حرفه‌ای عکاسی برای این مرحله زمان بگذارید، آموزش‌های آنلاین را دنبال کنید و تمام اصطلاحات را بشناسید، عمق میدان، فاصله کانونی، سرعت شاتر، ایزو و … برخی از این موارد هستند که باید به درستی درک کنید. زیرا در حین تنظیم دوربین این موارد به شما کمک می‌کنند. انواع دوربین‌ها را بشناسید، بدون آینه، کراپ سنسور، فول فریم و Dslrها. مزایا و معایب هر یک را بررسی کنید و در آخر با در نظر گرفتن این موارد بهترین انتخاب را بکنید.

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 1486597622250 f997d79907f8 - 4 گام برای شروع حرفه‌ای عکاسی

2 –  مسیر خود را تعیین کنید

حال که نکات پایه عکاسی را یاد گرفته‌اید و اطلاعات کافی در مورد انواع دوربین‌ها و لنزها کسب کرده‌اید زمان آن است که برای شروع حرفه‌ای عکاسی مسیر خود در این کار را مشخص کنید. مهم است که زمینه مورد علاقه و فعالیت خود را مشخص کنید، ۲ تا ۳ زمینه را انتخاب کنید در مورد آن‌ها مطالعه کنید و در آن‌ها استاد شوید، فراموش نکنید که عوض کردن دائمی فیلد کاری فقط وقت هدر دادن است. این مرحله به شما کمک می‌کند که تجهیزات مناسبی تهیه کنید و بدون آگاهی به سراغ خرید دوربین نروید. برای مثال عکاسی طبیعت و مستند اغلب لنزهای مشابه و نزدیک بهمی دارند، همچنین عکاسی پرتره و عروس نیز لنزهای مشابهی دارند یا عکاسی حیات وحش و ورزشی. بنابراین مسیر خود را مشخص کنید و حواستان باشد فیلدهای کاری‌تان سازمان یافته باشند در غیر این صورت فقط دچار گمراهی می‌شوید.

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 1481762554390 ff5562748bdf - 4 گام برای شروع حرفه‌ای عکاسی

3 – اهداف خود را مشخص کنید

مرحله بعد برای آغاز حرفه‌ عکاسی این است که دید واضحی نسبت به اهداف خود داشته باشید و از قبل آن‌ها را مشخص کنید. تکلیف خود را مشخص کنید، چقدر قصد دارید برای این کار زمان بگذارید؟ آیا فقط به عنوان یک تفریح و عادت روزمره می‌خواهید به آن نگاه کنید؟ یا قصد دارید که آن را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید؟ قصد دارید با کمپانی‌های بزرگ تبلیغاتی همکاری کنید؟ یا فقط برای دل خودتان عکس بگیرید؟ شاید کمی این موارد دور از تصور باشد اما با تلاش روزانه و برنامه‌ریزی دقیق رسیدن به اهدافتان آسان‌تر و سریع‌تر خواهد شد، پس با دید باز قدم بردارید. فقط کافی است اهداف‌تان را مشخص کنید و برای آن‌ها زمان و بودجه کافی در نظر بگیرید.

 

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 1460395966576 cf26ecd6ce4c - 4 گام برای شروع حرفه‌ای عکاسی

4-  در آخر به سراغ خرید تجهیزات بروید

حال که شما درک درستی از مفاهیم عکاسی پیدا کرده‌اید، مسیر خود را مشخص کرده‌اید و اهداف خود را بر روی کاغذ آورده‌اید وقت آن است تا برای خرید تجهیزات اقدام کنید. خیلی از افراد به اشتباه برای شروع حرفه‌ای عکاسی اولین کاری که انجام می‌دهند خرید دوربین و تجهیزات است، بدون آنکه بدانند قرار است حتی چه مسیری را طی کنند. بیشتر عکاسان حرفه‌ای برای شروع حرفه‌ای عکاسی مخالف تجهیزات گران قیمت و زیاد هستند. اکثر آن‌ها بر این باورند که با یک دوربین میان رده و یک لنز مناسب می‌توانید کار خود را شروع کنید و تا زمانی که تمام قابلیت‌های لنز و دوربین را کشف نکرده‌اید به سراغ خرید لنزها و دوربین‌های دیگر نروید! اما این موضوع همیشه نادیده گرفته می‌شود. مهمترین نکته بعد از خرید تجهیزات تمرین است. تمرین، تمرین و تمرین. برای تمرین از دوستان خود کمک بگیرید و از آن‌ها عکس بگیرید، برای خودتان پروژه‌های عکاسی تعیین کنید و خود را موظف به انجام آن‌ها بکنید، تمام این‌ها باعث می‌شود که یک رزومه خوب در اختیار داشته باشید. بهترین کاری که باعث پیشرفت شما در عکاسی می‌شود تمرین زیاد است. خودتان را در موقعیت‌های مختلف قرار دهید و تکنیک‌های گوناگون را امتحان کنید و تجربه‌های جدید بدست آورید.

 

شروع حرفه‌ای عکاسی مانند هر کار جدید دیگری در ابتدا کمی سخت به نظر می‌رسد، اما فقط کافی است که استارت کار را بزنید، مفاهیم را یاد بگیرید، در مسیر درست قرار بگیرید و اهداف خود را مشخص کنید. از تجربه دیگران استفاده کنید و تشنه یادگیری باشید و هر روز به دانش خود اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید